Jak na analýzu klíčových slov krok za krokem

Jak na analýzu klíčových slov krok za krokem

Co jsou klíčová slova?

Klíčová slova jsou slova nebo fráze, které uživatelé zadávají do vyhledávačů, když hledají informace, produkty nebo služby. Tyto termíny nám poskytují vhled do toho, co uživatelé hledají, a mohou nám pomoci přizpůsobit naše webové stránky tak, aby lépe vyhovovaly jejich potřebám.

Proč jsou klíčová slova důležitá?

·         Pochopení cílové skupiny: Klíčová slova nám dávají představu o tom, co je pro naše návštěvníky důležité.

·         Optimalizace obsahu: Pomáhá nám vytvářet relevantní a hodnotný obsah.

·         Viditelnost ve vyhledávačích: Přizpůsobením našich stránek klíčovým slovům můžeme zlepšit jejich pozici ve výsledcích vyhledávání.

1. Jak shromažďovat klíčová slova?

Na úplném začátku je dobré udělat si průzkum a nasbírat co nejvíce výrazů které najdete. Takový průzkum dělejte ideálně tam, kde je vaše cílová skupina. Mohou to být webové stránky konkurence nebo sociální sítě. Dobrým zdrojem mohou být také různé internetové diskuze, kde nejlépe pochopíte na co se lidé ptají, co je trápí a zároveň na to nemohou najít odpověď.

Asi nemusím zdůrazňovat, abyste se zaměřovali na témata relevantní pro váš byznys a kontrolovali si také aktuálnost zdrojů ze kterých čerpáte. Sbírat informace z diskuze staré 10 let nemusí být dobrá strategie.

Výstup:

Výstupem tohoto snažení může být pouhý seznam slov a frází (co řádek to klíčové slovo resp. fráze). Pokud jste zvlášť pečlivý, můžete v dalším sloupci tabulky uvést také zdroj, ze kterého jste frázi získali. Vhodný nástroj je tady jakýkoli tabulkový editor. Já používám Excel. Počet klíčových slov je zcela na vás. Záležet bude určitě i na tom, v jak detailně zaměřeném oboru hledáte. Více slov asi bude v okruhu kosmetiky obecně, než u někoho kdo nabízí pouze jediný produkt.

2. Využití nástrojů pro analýzu klíčových slov

Nyní si vezměte klíčová slova, která jste v přechozím kroku získali. Pomocí některého z nástrojů pro analýzu klíčových slov rozšiřte původní seznam frází a přiřaďte k nim také hledanost. Existuje mnoho nástrojů, které můžete využít ke shromažďování údajů o klíčových slovech. Některé z nejpopulárnějších nástrojů, které používám já zde uvedu.

Keyword Planner

Keyword Planner je součástí systému pro vytváření a správu reklamních kampaní Google Ads. Tento nástroj od Googlu je zdarma a poskytne vám návrhy klíčových slov na základě vašeho vstupu (z bodu 1) a také přibližný měsíční objem vyhledávání pro každé klíčové slovo. Pokud jste již za reklamu v tomto nástroji pod vaším účtem dříve utratili určitý budget, uvidíte přesnější počty měsíční hledanosti jednotlivých slov. V opačném případě to bude například hodnota 100 - 1000.

Sklik

Nástroj Návrh klíčových slov od Seznamu je velmi jednoduchý na používání a je také zdarma. Najdete v něm výsledky hledanosti jednotlivých klíčových slov ve vyhledávači Seznam. U každého slova uvidíte i vývoj hledanosti v jednotlivých měsících, což může být užitečné zejména u sezonních slov. Hledají se výrazy spojené s letní dovolenou nejvíce v dubnu, nebo už od ledna? To je dobré vědět, abyste včas vytvořili nebo aktualizovali váš obsah na toto téma.

Našeptávače

Jedná se o trochu jiný a zajímavý náhled na problematiku hledání klíčových slov. Našeptávače se totiž částečně snaží odhadovat co budou lidé hledat v budoucnu. Kdežto předchozí dva nástroje ukazují pouze to co lidé již hledali. Což automaticky neznamená, že to budou hledat i příští měsíc nebo rok. Na druhou stranu je otázka, jak dobře se našeptávačům daří správně odhadovat hledaná slova v budoucnu.

Pokud například začnete psát do vyhledávacího pole Google vyhledávače, tak vám pod textem, který píšete, začne tento nástroj sám nabízet další slovní spojení. Napíšete například "hubnutí" a našeptávač vám nabízí "hubnutí po porodu", "hubnutí chůzí" nebo třeba "hubnutí Brno".

Vytěžování klíčových slov z našeptávačů ručně slovo po slovu může být dost zdlouhavé. Na druhou stranu již při samotném procesu hledání dokážete odfiltrovat nerelevantní fráze pro váš byznys. Existují ale i nástroje, které vám na základě vstupního klíčového slova dokáží najít stovky souvisejících návrhů. Za vyzkoušení určitě stojí například SEMOR.

Výstup:

Nyní byste měli mít násobně větší seznam rozšířený o hledanost. Hledanost můžete rozdělit alespoň dle platformy vyhledávače. Tedy zvlášť sloupec s hledaností na Google a zvlášť na Seznamu a pak jejich součet. U některých výrazů možná žádnou hledanost nenajdete, například u některých slov z našeptávačů. Pokud je v seznamu přesto chcete mít, nic vám v tom nebrání. Jen doporučuji, taková slova vhodně označit, abyste o nich věděli.

3. Jak pracovat s klíčovými slovy?

Jakmile máte shromážděná klíčová slova a jejich hledanost, je čas je trochu učesat.

Předzpracování klíčových slov

Data je třeba připravit pro analýzu. To může zahrnovat čištění dat od duplicit, odstraňování chyb a neúplných frází a odstraňování nerelevantních klíčových slov, která nám do seznamu proklouzla.

Segmentace klíčových slov

Rozdělte klíčová slova do skupin nebo kategorií podle témat, záměru uživatele nebo fáze nákupního cyklu. Například:

·         Informační klíčová slova: Slova, která uživatelé používají, když hledají informace, např. "jak péct chleba" nebo "jak na analýzu klíčových slov".

·         Transakční klíčová slova: Slova, která uživatelé používají, když mají v úmyslu provést nákup, např. "koupit běžecké boty".

·         Lokální klíčová slova: Slova spojená s konkrétní lokalitou, např. "kavárna v Mikulově" nebo "vývoj webových stránek Brno".

Prioritizace klíčových slov

Ne všechna klíčová slova jsou stejně důležitá. Určete jim priority na základě několika faktorů:

·         Objem vyhledávání: Kolik lidí hledá dané klíčové slovo každý měsíc? Jaká klíčová slova mají vysoký objem vyhledávání, ale nízkou konkurenci? Toto "nízko visící ovoce" může představovat skvělé příležitosti pro rychlé výsledky.

·         Relevance: Jak relevantní je klíčové slovo pro vaše podnikání nebo obsah?

·         Konkurence: Jak těžké bude dosáhnout vysokého umístění ve výsledcích vyhledávání pro dané klíčové slovo? Neboli kolik kvalitního obsahu na dané slovo již existuje?

·         Sezónní klíčová slova: Jaká klíčová slova mají sezónní trendy? Plánování obsahu kolem těchto klíčových slov může maximalizovat návštěvnost během vrcholných měsíců.

Ke každému slovu nebo frázi si zapište jeho prioritu. Je na vás jestli to bude číselná řada 1 až 5 nebo třeba jen označení vysoká - středí - nízká.

Výstup:

Předchozí seznam se nejspíše trochu zkrátil (očištění) a rozšířil se o další důležité parametry. Tyto parametry výrazně zvyšují užitnou hodnotu celé analýzy.

4. Dokončení zprávy o analýze klíčových slov: Jak vytvořit efektivní a srozumitelný přehled

Co uděláte s těmito daty, jakmile je máte? Jak je prezentujete svému týmu, klientům nebo sami sobě? Podívejme se, jak dokončit a prezentovat zprávu o analýze klíčových slov, aby byla co nejefektivnější a srozumitelná.

Co by měla zpráva obsahovat?

Zpráva o analýze klíčových slov by měla být komplexní, ale zároveň stručná a srozumitelná. Měla by obsahovat:

·         Přehled: Krátký úvod do toho, co zpráva zahrnuje a proč byla analýza provedena.

·         Metodologie: Jaká data byla shromažďována, jaké nástroje byly použity a jak byla data analyzována.

·         Vizualizace dat: Grafy, diagramy a tabulky, které ukazují klíčové metriky, jako je objem vyhledávání, konkurence a trendů.

·         Doporučení: Jaká klíčová slova by měla být prioritou. Určete také jaký druh obsahu byste měli vytvořit pro každé klíčové slovo, ať už jde o blogové příspěvky, produktové stránky, videa nebo infografiky.

Vizualizace dat

Vizualizace dat může být klíčová pro pochopení a interpretaci vašich zjištění. Použijte vhodné typy grafů a označte v nich hranice kterými se má smysl ještě zabývat, a které by byly již neefektivní. Například Excel nebo Microsoft PowerBI jsou výkonné nástroje, které můžete použít k vizualizaci vašich dat. PowerBI má tu výhodu, že je interaktivní a snadno se aktualizuje o nová data. Pokud ale zatím PowerBI neumíte používat, funkce a grafy Excelu vám poskytnou dostatečný prostor pro efektivní vizualizaci.

Shrnutí

Dokončení zprávy o analýze klíčových slov je závěrečným krokem v procesu SEO analýzy. S dobře strukturovanou, vizuálně přehlednou a informačně bohatou zprávou můžete informovat svůj tým, vedení nebo klienty o klíčových příležitostech a strategiích pro maximalizaci návštěvnosti a konverzí.

5. Jak dále pracovat s analýzou klíčových slov: Strategie a implementace

Po dokončení zprávy o analýze klíčových slov je důležité přemýšlet o tom, jak tuto analýzu v praxi využít. Analýza klíčových slov je pouze začátek. Nyní je čas přeměnit tato data v konkrétní akce, které přinesou výsledky.

Plánování obsahu:

Na základě analýzy klíčových slov můžete vytvořit obsahový plán, který se zaměřuje na klíčová slova s vysokým objemem vyhledávání a nízkou konkurencí. Tento plán by měl zahrnovat typy obsahu, které budete vytvářet, frekvenci publikování a platformy, na kterých bude obsah sdílen.

Optimalizace stávajícího obsahu:

Revize a aktualizace stávajícího obsahu na vašem webu může zlepšit jeho pozici ve výsledcích vyhledávání. Zaměřte se na klíčová slova, která již generují nějaký provoz, a optimalizujte je pro lepší výkon.

Vytváření zpětných odkazů:

Na základě analýzy klíčových slov můžete identifikovat oblasti, kde by mohl být potenciál pro získání kvalitních zpětných odkazů. Vytvořte strategii pro oslovování relevantních webových stránek a blogů s nabídkou hodnotného obsahu.

PPC kampaně:

Klíčová slova s vysokým objemem vyhledávání a vyšší konkurencí mohou být ideální pro placené reklamní kampaně. Vytvořte reklamní kampaně zaměřené na tato klíčová slova a sledujte jejich výkon.

Měření a iterace:

Po implementaci vašich strategií je důležité pravidelně sledovat výkon klíčových slov a provádět nezbytné úpravy. Využijte nástroje jako Google Analytics a Search Console nebo třeba Collabim ke sledování provozu, konverzí a pozic ve výsledcích vyhledávání.

Závěr

Analýza klíčových slov je nezbytným krokem v procesu SEO, ale skutečná hodnota přichází s její implementací. Využijte svou analýzu klíčových slov jako základ pro vytváření a optimalizaci obsahu, získávání zpětných odkazů a vedení úspěšných PPC kampaní. S pravidelným sledováním a úpravami můžete maximalizovat návratnost své investice do SEO a dosáhnout dlouhodobého růstu.

Jak jste jistě pochopili, jedná se o dlouhodobou a časově náročnou činnost. A tak určitě i zde stojí za úvahu, zda se do akce pustíte sami nebo vyhledáte profesionální služby. Myslete také na to, že přivést návštěvníky na web, také není konečným bodem, kterého chcete dosáhnout. Další fází určitě bude převést návštěvníky webu na platící zákazníky.

  • SEO
  • web
  • optimalizace webu

Sdílejte prosím článek